O MARCE - HISTORIA MARKI GOLDRING

Jakość, Innowacja, Historia


Marka Goldring może pochwalić się ponad 100 letnim doświadczeniem w produkcji i sprzedaży akcesoriów gramofonowych. Dzięki swojemu doświadczeniu marka stała się synonimem wszystkiego, co najlepsze w Brytyjskim, analogowym hi-fi, a jej imię jest kojarzone z wysoką jakością, innowacją i pewnością, że oferuje swoim Klientom produkty najwyższej jakości.

Goldring Turntable

Ponad 100 lat doświadczenia w branży przekazywanego przez trzy pokolenia
Techniczni liderzy z niezrównanymi umiejętnościami i wiedzą
Projektowane i ręcznie wytwarzane w Wielkiej Brytanii
Dopasowane do większości dostępnych na rynku gramofonów
Wyjątkowa jakość i serwis

1906

Start w 1906

Historia Goldringa rozpoczęła się w 1906 roku w Berlinie, gdzie dwóch Czechów: Heinrich i Julius Scharf, rozpoczęli wytwarzanie części do gramofonów, podpisując isę jako Gebrüder Scharf. Ich początkowa działalność skupiała się na igłach i mechanizmach zegarowych, jednak szybko odkryli potencjał do wytwarzania coraz bardziej zaawansowanych komponentów.

Goldring Starts
1920

Znak jakości

Rozwój produktów przez lata 20 XX wieku przyniósł w 1926 roku jeden z przełomowych produktów w historii firmy. Zestaw dźwiękowy Juwel Electro opierał się o pierwszą w historii cewkę z miki. Producent zastosował też logo ze złotym ringiem podkreślając najwyższą jakość produktu.

Goldring 1920s
1930

Wczesne przetworniki mechaniczno-elektryczne

W latach trzydziestych bracia Sharf utrzymywali wysokie tempo innowacji w poprawie jakości odtwarzanego dźwięku patentując jedno z najważniejszych nowych rozwiązań w gramofonach - elektryczny przetwornik akustyczny. Ten projekt w dalszej kolejności rozwinął się w kierunku wkładek gramofonowych jakie znamy dzisiaj. Ze względu na sytuację polityczną w ówczesnych Niemczech bracia emigrowali do Anglii w 1933 roku. Tam poznali Heinricha son Erwina i jego brata Freddiego, którzy przyczynili się do licznych zmian w firmie, w tym powstania nowej nazwy - Scharf Bros oraz założenia fabryki w Woodford, Essex.

Goldring 1930s
Recenzja Goldring 33/5
"
Reprodukcja dźwięku jest czysta i dobrze artykułowana, tylko odrobinę konturowa na wysokich tonach przy dużym natężeniu dźwięku. Bez tendencji do przesadzania na niskich tonach.
The Gramophone, Feb 1935
1940

II Wojna Światowa

W trakcie II wojny światej bracia Sharf udostępnili część fabryki na potrzeby brytyjskiego wojska, ale w dalszym ciągu kontynuowali swoją produkcję. W trakcie wojny firma nie zaprzestała poszukiwania lepszej wersji przetwornika mechaniczno - elektro - akustycznego, czyli wkładki gramofonowej. Tak powstał model 100 - pierwsza wkładka magnetyczna podłączona do ramienia Headmaster. W 1944 roku, pod koniec wojny, nazistowskie Niemcy zniszczyły fabrykę za pomocą manerwujących pocisków V1. Firma przeniosła się po raz kolejny - tym razem do Wschodniego Londynu.

Goldring 1940s
1950

Winylowa technologia

1953 rok przyniósł kolejne zmiany - przenosiny londyńskiej siedziby z Dalston do Leytonstone oraz zmianę nazwy na Goldring Manufacturing GB Ltd (w 1953 roku). Wtedy firma liczyła aż 100 pracowników, którzy produkowali wkładki z serii 500. Najnowsze produkty były lżejsze i mniejsze niż pierwsze toporne przetworniki mechaniczno-elektryczne. Wkładka była zgodna ze standardami 33/45 i posiadała igłę z szafiru. Goldring 500 był używany przez studio BBC, co przyniosło marce światową renomę. Sama wkładka do dziś uchodzi za pierwszą współczesną wkładkę gramofonową w standardzie hi-fi.

Goldring 1950s
Recenzja Goldring 500
"
Najnowsza wkładka Goldringa, model 500 to kompletna odpowiedź. Ma wyjątkowo szerokie pasmo przenoszenia i nie znaleźliśmy w nim żadnych nieliniowych zniekształceń, nawet na nagraniach o wysokich skokach amplitudy. Konstrukcja tej wkładki rozwiązuje wszystkie problemy wkładek MI produkowanych przed wojną.
The Gramophone, luty 1955
1960

Sukces w świecie stereo

We wczesnych latach 60-tych domowe stereo gwałtownie nabierało popularności. Goldring przyspieszył z rozwojem prezentując w ciągu dekady linie: 600, 700 oraz 800. Wynikało to z faktu mało udanej konstrukcji serii 600. Marka zareagowała natychmiast, co doprowadziło do stworzenia dwóch kolejnych serii, w tym niezwykle udanej 800 w modelach G800SE, G800E, G800. Seria 800 powstała w technologii MM (Moving Magnet) i charakteryzowała się bardzo niską masą - poniżej 2 gram. Osiągnięcie to odbiło się szerokim echem w świecie hi-fi. Pozwoliło stworzyć bardzo lekkie ramiona do gramofonów i uprościć konstrukcję całych urządzeń, a tym samym obniżyć ich cenę. Goldring 800 stał się jednym z fundamentów nadchodzącego boomu hi-fi.

Goldring 1960s
Recenzja wkładki G800SE
"
Nasi Czytelnicy nie powinni mieć cienia wątpliwości, że Goldring 800 Super E jest pierwszoklasową wkładką za rozsądną cenę. Jakość jej dźwięku i wykonania jest typowa dla topowych produktów w technologii MM. Składamy gratulacje na ręce Pana Scharfa i jego przedsiębiorstwa za produkt jedyny w swoim rodzaju, który może konkurować na światowych rynkach z największymi amerykańskimi produktami.
Hi-Fi News, maj 1969
Goldring Lenco


W latach 50-tych Goldring połączył siły ze szwajcarskim Lenco. Sojusz obu producentów trwał przez 20 lat, zaś jego ukoronowaniem był gramofon GL75 z kołem napędowym.

Goldring Lenco
1970

Pora na MM (Moving Magnet)

Opracowanie technologii MM pozwoliło Goldringowi na wypłynięcie na szerokie wody popularnego hi-fi. Zatrudnienie sięgnęło aż 300 osób, a firma odważnie weszła na giełdę pozyskując nowe środki na rozwój. Opracowanie nowych, lekkich i wydajnych magnesów, które można było mocować bezpośrednio na wsporniku igły, co zapoczątkowało przełom konstrukcyjny w budowie wkładek MM. Firma wycofała się z gieły i po raz kolejny zmieniła nazwę - tym razem na Goldring Products Ltd. Pieczę nad nią przejął Gerry Sharp, wnuk Heinricha Scharfa.

Goldring 1970s
1980

Początek MC (Moving Coil) i serii 1000

Lata 80-te przyniosły nowinki w technologii magnesów. Na rynku pojawiły się super mocne magnesy samarowo-kobaltowe oraz coraz lepsze wersje magnesów neodymowych. Był to impuls do opracowania nowoczesnej rewizji wkładek z zainstalowanym na stałe magnesem ale ruchomą cewką przymocowaną do wspornika igły (technologia Moving Coil - ruchoma cewka). Wynikiem prac Goldringa były produkowane przez wiele dekad wkładki Eroica i Excel. 1985 przyniósł największy przebój w historii Goldringa - serię 1000.

Goldring 1980s
Recenzja wkładki Eroica
"
Eroica udowodniła, że jest znakomitą wkładką przede wszystkim przy generowaniu wokali. Wydobywa z każdego nagrania ekspresję, jakość, subtelność, które dają poczucie obcowania z naturalnym dźwiękiem. Wkładka jest ekstremalnie tolerancyjna dla zmian konfiguracji gramofonu i elektroniki, w każdym zestawieniu prezentuje się bardzo dobrze. Każdemu, kto szuka gładkiego i miękkiego dźwięku polecamy sprawdzić Eroicę.
What Hi-Fi, październik 1987
1990

Kolejne innowacje

Lata 90-te to intensywny rozwój i popularyzacja odtwarzaczy CD. Goldring przypłacił te zmiany rynkowe znaczącymi redukcjami zatrudnienia. Firma skupiła się na wysokiej klasy wkładkach MC skierowanych do wymagających audiofilów. Tak powstała wkładka Elite MC. Ponadto, usprawniano w dalszym ciągu jakość najpopularniejszej serii 1000.

Goldring 1990s
2000

Zwrot na przełom wieków

Przewidując renesans winylu i gramofonów Goldring zdecydował się na projekt nowych gramofonów - GR1 oraz GR2. Firma dbała także o rozwój kolejnych modeli wkładek oraz technologii. W ramach serii 2000 Goldring zadebiutował z nowinką - metodą przetwarzania mechaniczno-elektrycznego o nazwie Moving Iron. Nowe wkładki charakteryzowały się nie tylko nowy sposobem przetwarzania sygnału, ale także odważnymi szlifami oraz świeżym designem. Firma po raz kolejny zmieniła adres - tym razem na Bishops Stortford i uczciłą to nowym, flagowym produktem - Legacy MC.

Goldring 2000s
2010

Nowa generacja

Nowe pokolenie młodych ludzi znowu pokochało winyle. Tym samym dotychczas zastygły rynek czarnej płyty znowu nabrał życia i tchnął je jednocześnie w sprzedaż gramofonów i wkładek. Odpowiedź Goldringa była natychmiastowa - nowa budżetowa seria E, która idealnie sprawdza się jako druga w wkładka w pierwszym gramofonie. Na drugim skraju skali Goldring zaprezentował nowy high end - Ethos MC.

Goldring 2010s
Recenzja wkładki E3
"
Dzięki Goldringowi wokale są pełne ekspresji, bębny uderzają mocno, a muzyka ma solidną dawkę energii. Wkładka dostarcza dźwięk czysty, z dużą dozą informacji i rozrywkowy. W tej cenie nie możemy oczekiwać niczego więcej. Jeśli posiadasz średniej klasy gramofon z podstawową wkładką to E3 jest znakomitym zamiennikiem. To po prostu świetny zakup.
What Hi-Fi, kwiecień 2018