Co to jest wkładka Moving Coil (MC)?
Jak sama nazwa wskazuje w tym przypadku mamy do czynienia z ruchomą cewką, która zmienia pole magnetyczne. Ale podobnie jak w przypadku wkładek MM i MI także tutaj korzysta się z Prawa Faradaya - przewodnik porusza się w stałym polu wymuszając zmiany w przepływach strumienia magnetycznego. Wkładki MC korzystają z bardzo mocnych i dużych magnesów, które tworzą silne, jednorodne pole magnetyczne.
W polu porusza się cewka przymocowana do wspornika z igłą. W zależności od zmian położenia igły w rowku płyty zmienia się położenie cewki i modyfikuje przepływ fal magnetycznych w polu wytwarzanym przez magnes.
Wielką zaletą wkładek MC jest dużo niższa masa ruchoma wspornika, do którego nie mocuje się ciężkiego magnesu lub stopu metali. Cewka jest dużo lżejsza, a tym samym czulsza na ruchy igły zamieszczonej na drugim końcu wspornika. Dodatkowo cewka jest krótsza i znajduje się na samym końcu wspornika owinięta wokół sworzenia przymocowanego na stałe do konstrukcji wkładki gramofonowej. Daje to wyraźną przewagę w postaci lepszego przenoszenia sił, które nie są wytracane poprzez gorsze zbalansowanie wspornika w przypadku wkładek MM i MI.
Zyski w jakości odtwarzanego dźwięku są łatwe do uchwycenia. Lepsza jest stereofonia, separacja kanałów i balans kanałów, a przy tym niższy jest poziom przesłuchów.
Wadą jest dużo niższe napięcie wyjściowe (0,5mV) - dziesięciokrotnie niższe niż w przypadku wkładek MM lub MI. Wynika to z dużo mniejszej liczby zwojów cewki, aby zachować jej niską masę, a przy tym jak najwyższą czułość.
Z tego powodu wkładki MC wymagają innych konstrukcyjnie przedwzmacniaczy gramofonowych o dużo większej sile wzmocnienia. Dzięki niskiej indukcyjności i oporności wewnętrznej wkładki MC są odporne na wpływ pojemności obciążęnia przedwzmacniacza gramofonowego lub kabli sygnałowych. Pozwala to wytworzyć płaskie i szerokie spektrum pasma przenoszenia.
Wkładki MC dużo chętniej poddają się regulacjom ze strony przedwzmacniacza gramofonowego, co pozwala precyzyjniej dobrać oczekiwane brzmienie.